fbpx

Kdo dýchá, ten žije!

Máte někdy pocit, že ani nedýcháte? Především v hektických pracovních dnech jsem si častokrát uvědomil, že skoro nedýchám a pracuji v podstatě se zatajeným dechem, abych všechno zvládl. Říká se „krátký dech, krátký život“ a to mě děsí, když si uvědomím, že jsem na tom býval líp. Už je to dávno, kdy jsem naplno trénoval bojová umění a měl jsem čas věnovat se více dechovým cvičením. Už samotný trénink byl dostatečný pro vývoj kapacity mých plic, ale dechová cvičení a meditace mi přinášely potřebný klid.

Jenže pracovní povinnosti časem přibývají a s příchodem rodiny se čas na zájmy a klidné chvíle o hodně zkrátí. Většinou to ani nevnímáme, jen reagujeme na přicházející situace a plníme každodenní úkoly. Uteče několik měsíců i let a najednou si začneme uvědomovat, že se necítíme dobře, že už nevypadáme tak dobře jako dřív. Získáme pocit, že bychom zase rádi volně dýchali.

Je čas změnit vnímání času, začít zhluboka, klidně dýchat a nechat čas plynout pomaleji. Vím, čas běží pořád stejně. Kdybychom ale my lidé stále stejně vnímali i běh času, možná bychom nemuseli označovat dnešní dobu za uspěchanou. Je to v nás a v našem vnímání. Záleží jen na nás, jak pojmeme naše chování a prožívání denních situací. Klidný dech je cestou ke klidné duši. Klidná duše má mnohem více prostoru a času na reakce, na svoji tvorbu, na život.

Uvolnil jsem se, povolil křečovitě stažená ramena a nechal odejít napětí. Začal jsem opět pozvolna dýchat a zlepšovat si držení těla. Přestože jsem běhával několik kilometrů denně, tak to na zlepšení kondice nestačilo. Musel jsem začít nejdříve na pracovní židli, na které jsem trávil několikanásobně více času. Když nevíte, odkud nebo s čím začít, vyberte si jednu věc a ty ostatní se postupně přidají. Já začal dýchat, zpevňovat tělo a postupně zlepšovat kondici.

Lidé se často ptají, jak správně dýchat, nebo jak dýchat při tréninku. Proto jsem pro vaši inspiraci natočil pár videí o dýchání. Jsou krátká, aby vás příliš nezahltila informacemi, ale dostatečná na to, abyste se posunuli o kousek dál.

Videa najdete v členské sekci, po zadání a potvrzení e-mailu obdržíte přihlašovací údaje.

Zdeněk Foret
Pohyb je má cesta k tomu, abych zůstal svěží, dokud život běží!
Komentáře