fbpx

Zůstaň svěží, dokud život běží!

Člověk byl stvořen k pohybu a na dnešním stylu života, kdy převažuje u většiny lidí sedavé zaměstnání, nebo jednostranné zatěžování těla, je vidět čím dál více, jak nedostatek pohybu ovlivňuje naše tělesné i duševní zdraví. Přidá-li se k tomu ještě nevhodné stravování, nadbytečné přetěžování organismu a nedostatečná relaxace, zdravotní obtíže na sebe nenechají dlouho čekat.

Prevencí lze předejít většině civilizačních chorob, jen je třeba si uvědomit, že prevence neznamená pouze návštěvu lékaře kvůli preventivní prohlídce jednou za dva roky. Lidé by měli začít tím nejjednodušším, co pro sebe mohou sami udělat, ale současně tím, co bývá v životě největší překážkou, a tím je změna svých návyků. „Zvyk je železná košile.“ Je prokázáno, že návyk je možné si vytvořit během jednoho měsíce. Proč si tedy nevytvořit návyk nezatěžující lidský organismus, který nám přinese příjemnější pocit?

Co je měsíc ve srovnání s délkou života? Nikdo z nás neví, jak dlouhý život ho čeká. O to větší důvod máme, abychom svému tělu věnovali čas, který nám pak naše tělo vrátí v podobě bezbolestného a zdravého pohybu a jasné mysli, a to i v pokročilém věku. Začněme tím nejjednodušším, co nám dodá sílu na celý den, a to je dostatečný spánek a relaxace. Dejte vašemu životu řád a pravidelnost, abyste získali pocit harmonie a vyhnuli se časové tísni a následnému stresu. Pravidelnost v jídle s optimální porcí jen podpoří celkovou svěžest. Věnujte pár minut denně udržování pružnosti vašeho těla a pevnosti svalů, což povede ke správnému držení těla.

Je to jen několik drobností, které vám však s okamžitým výsledkem zajistí lehké a snadné dýchání a dostatek energie na celý den. Drobnosti, které vás nepřipraví o čas, když je přijmete v podobě návyku. Naopak vám vrátí spoustu času a dobrého pocitu v podobě spokojeného života. Nezapomínejte také na sílu pozitivního myšlení, a proto buďte s úsměvem.

Nemusíte podávat výkony jako vrcholový sportovec, dělat salta a přemety, nebo posilovat do úmoru, abyste měli velké svaly a „pekáč buchet“ na břiše. Jde především o to, něco pro sebe udělat. Udělat něco málo pro svůj dobrý pocit, jak po tělesné, tak i po duševní stránce. A co víc, cítit se tak i v co nejpokročilejším věku. Těchto pár věcí, které jsem vám popsal, je to nejmenší, co můžete pro sebe udělat, abyste zůstali svěží, dokud život běží.

Sám na sobě jsem si ověřil, že vše spolu vzájemně souvisí. Budete-li žít harmonickým životem a dodržovat pravidelný režim, bude se vám lépe spát a vaše tělo se tak lépe zregeneruje. Budete-li vyspaní a odpočatí, zlepší se vám dýchání, začne vám i více chutnat jídlo a lépe se trávit, čímž podpoříte správnou funkci vašeho metabolismu. Přiměřeným pohybem docílíte toho, že vaše svaly získají pružnost a klouby větší pohyblivost. Zpevněné svalstvo se navíc stane podporou pro správné držení vašeho těla. Věnujte proto ráno pár minut rozcvičce. S dobrým pocitem a plni energie budete mít důvod k úsměvu a vše se pro vás stane snadnější.

Zdeněk Foret
Pohyb je má cesta k tomu, abych zůstal svěží, dokud život běží!
Komentáře