fbpx

Proč cvičím právě s TRX?

V „náctiletém“ období jsem cvičil každý den, všemi možnými způsoby. Učil jsem se karate a chtěl jsem být dobrý. Běhal jsem, posiloval, sekal cihle a střešní tašky na místní skládce sutin. Věšel jsem se za nohy na stromy a zdvihal se, abych posílil břišní svaly. Do těch stejných stromů jsem tloukl svým tělem, abych si zpevnil tělo, postoj i klouby. Ve větvích jsem měl zavěšené lano s hrazdou, které posloužilo na posílení celého těla. Hned vedle visely smotané matrace nahrazující boxovací pytel a na dosah od něho, zakopaná makiwara (trám omotaný lanem). Byl jsem plný sebevědomí a nadšení učit se a zdokonalovat.

A jak život šel, lana zteřela, „boxovací pytel“ se pod vlivem počasí rozpadl, makiwara uhnila a stromy nakonec uschly. Život běží dál. Stále jsem cvičil docela intenzivně, i když jiným způsobem. Už nikdy jsem ale netrénoval s takovou mladistvou vášní. To je průběžný vývoj, v mládí používáte více sílu a rychlost, později zapojíte raději rozum a plynulost pohybu.

Mé tréninky plynule přešly ke klidnému cvičení s jediným cílem, udržet si kondici!

Navíc jsem začal věnovat čas tréninku dalších lidí, nejen sebe. Každého ale nebaví bojová umění a trénink, který vyžaduje jistou dávku trpělivosti a ještě větší výdrž. Jakýkoliv trénink je dřina, ale se závěsným systémem můžete posílit celé tělo poměrně snadno. Byl jsem nadšený z toho, že je možné přizpůsobit trénink stylu, jakým jsem trénoval dřív.

Z počátku jsem si vyhledával techniky, které se dají cvičit a k čemu všemu jde závěsný systém využít. Postupně jsem začal porovnávat různé závěsné systémy a říkal si proč jsou některé tak levné a jiné stojí až příliš za dva popruhy s rukojetí. Jen praxe a pravidelné cvičení ukáže, že ty levnější vám nabídnou jen pár technik a obtížnější nastavení. S délkou nastavení příliš nepracují a co se týká pevnosti, tak kvalita je velmi rozdílná.

Proto jsem zvolil TRX (Total-body Resistance Exercise), u kterého jsem našel více než jen pár cviků, ale celý koncept přístupu k tréninku. TRX zapojí celé tělo, stejně jako trénink v bojovém umění. Získáte sílu, zlepšíte flexibilitu i mobilitu svého těla. Je to pro většinu lidí příjemnější a přirozenější varianta, více než tvrdý trénink „bojovníka“.

Přirozený je i vývoj člověka a jeho přístupu k životu a k věcem, o které se zajímá. Počáteční zaměření na hledání technik s TRX, abych měl dostatečnou zásobu cviků vystřídalo přemýšlení o těle, co je třeba posílit a protáhnout. Můžete najít spoustu technik, kterými vás cvičící zaujmou, především svou extravagantností. A samozřejmě posílí celé tělo, ale občas je to jen „podívaná pro oči“.   Nesnažím se být expert na TRX, ale zaměřuji se na samou podstatu věci a to je tělo. Od toho se odvíjí další cviky a celý trénink.

Jak trénovat s TRX najdete v on-line kurzu „KONDIČNÍ TRÉNINK SE ZÁVĚSNÝM SYSTÉMEM“. Tělo mi udává směr a napovídá mi, co potřebuje, abych zůstal v kondici. Tělo nám dokáže říct hodně, jen je třeba ho vnímat a věnovat se mu. Proto se věnujte sami sobě a zůstaňte v kondici!

Zdeněk Foret
Pohyb je má cesta k tomu, abych zůstal svěží, dokud život běží!
Komentáře